Ігрове кіно
Етапи виробництва фільму
Як створити свій фільм?
Корисні матеріали для учасників Genius Olympiad
Ігрове кіно часто протиставляється документальному. Обидва мають сюжет, але в документальному кіно розповідається історія, максимально наближена до реальних подій. І часто ця історія лунає з вуст очевидців цих подій.
В ігровому кіно так само є історія і сюжет. Але сценарій на екрані втілюють актори, а всі сцени та обставини створюються знімальною групою штучно. Саме в ігровому кіно ви можете дати свободу своїй уяві, не обмежуватися реальністю та створити історію саме такою, якою ви хочете.
Мабуть, усім знайоме почуття, коли хочеться про щось говорити або навіть кричати, але потрібних слів не знаходиться. Тоді на допомогу приходить кіно. Але як його зняти?
ДЕВЕЛОПМЕНТ
ПОШУК ІДЕЇ
Все починається з Її Величності Ідеї. Але як її придумати?

Все дуже просто: оберніться навколо себе та уважно роздивіться все, що потрапляє у коло зору. Надихнути може абсолютно будь-що: літаючий у напрямку вітру пластиковий пакет або ж квітка, що росте з-під купи сміття. Шлях до успіху - писати про те, що небайдуже саме вам. Сформулюйте свою ідею в 25 слів за формулою «Це історія про (твій герой), який прагне (його мета), але на шляху йому зустрічаються (такі перепони)». Це і буде твоїм логлайном.
СИНОПСИС
Якщо з ідеєю вирішено, потрібно переходити на наступну сходинку, а саме до синопсису. Синопсис - це цікаво законспектований майбутній фільм. Ніяких діалогів, лише дія. Обсяг - 1 сторінка.

Ваш фільм буде цікавим, якщо в ньому дотримана структура, прописані цікаві персонажі, серед яких головний герой, якому глядачі будуть співпереживати, та цікаві перепони.
Класична архітектоніка фільму:

1. Експозиція (представлення героя та місця дії)
2. Зав'язка (звичне життя героя ламається, це перша поворотна крапка. З цього моменту герой починає діяти, аби досягти своєї мети)
3. Перепони (події та фактори, які заважають герою досягти мети)
4. Кульмінація (емоційний пік фільму, події набувають максимально оберту)
5. Розв'язка (все стає на свої місця, герой отримує відповіді на свої питання, завершуються всі сюжетні лінії)
6. Фінал
СЦЕНАРІЙ
З синопсисом розібралися? Тоді лишилось найлегше - дописати діалоги і твій сценарій готовий. Але це працює лише за умови чітко прописанної структури та персонажів фільму.

Коли пишеш діалоги, обов'язково перечитуйте їх уголос. Або ще краще - попросіть про це своїх друзів. Тоді ви зможете почути зі сторони, чи звучать репліки реалістично, чи говорять так люди насправді.
ПРЕПРОДАКШН
КАСТИНГ
Запишіть проби акторів на відео, аби потім мати змогу передивитися та прийняти рішення. Намагайтеся брати такий кастинг, щоб внутрішній стан акторів максимально відгукувався з персонажем. Важливо, щоб кастинг був живий, щоб актору не треба було щось зображати потім на знімальному майданчику.
ВИБІР ЛОКАЦІЇ
Проведіть освоєння локації разом з оператором та звукорежисером. Одразу подумайте про необхідні для історії декорації.
ВИБІР РЕКВІЗИТУ
Якщо ви не маєте художника-постановника, це не проблема. Ви можете самостійно підібрати реквізит для фільму, але не забудьте створити докладний список всього, що має бути в кадрі кожної сцени.
ВИБІР КОСТЮМІВ
Костюми мають відповідати характерам акторів та доповнювати їх. Також подумайте про те, де буде кріпитися звук.
РЕЖИСЕРСЬКИЙ СЦЕНАРІЙ
Усі локації, реквізит, костюми та актори мають бути зазначені у режисерському сценарії. Його створити досить легко. Ви берете літературний сценарій та з кожної сцени виписуєте дані, аби потім не загубити реквізит, не заплутатися, де які костюми та актори.
РОЗКАДРОВКА
Це важливий етап для того, аби у всієї знімальної групи була одна картинка перед очима. Разом з оператором режисер малює розкадровку - послідовність схематично намальованих кадрів з фільму.
ЧИТКИ СЦЕНАРІЮ ТА РЕПЕТИЦІЇ
Важливо влаштовувати читки сценарію зі всією знімальною групою, розбираючи кожну сцену. Таким чином всі члени групи будуть в одному інформаційному полі і потім на знімальному майданчику всі будуть знати, хто що робить.

Під час читок сценарію з акторами ніколи не говоріть їм, яку емоцію йому треба зіграти - ставте задачу за допомогою дієслів активної дії (оціни, зізнайся, досліди).
КАЛЕНДАРНО-ПОСТАНОВОЧНИЙ ПЛАН
Коли актори затверджені та локації знайдені, ви маєте зробити календарно-постановочний план (КПП). На цьому етапі ви міксуєте всі сцени між собою так, щоб було зручно знімати. Вам необхідно взяти дати, коли вільна локація, графік акторів та сцени фільму, і скласти графік зйомок. Важливо скласти такий розклад, щоб знімальний процес був максимально економним.
ПЛАНУВАННЯ
Аби на зйомці все пройшло за планом, необхідно зробити викличний лист, в якому буде чітко прописано весь таймінг знімального дня.
ПРОДАКШН
Наступає найвідповідальніший день - продакшн, тобто зйомка. Головне - не хвилюватися. Якщо на препродакшені все було гарно пропрацьовано, проблем не має виникнути.

На цьому етапі найголовніше, щоб всі працювали вчасно. А актори і оператори ідеально виконували поставлені режисером задачі.

Більше про роботу операторів та нюанси роботи на знімальному майданчику читайте тут.
ПОСТПРОДАКШН
Коли весь матеріал відзнято, наступає період постпродакшену, тобто монтажу фільму. Він складається з кількох етапів.
МОНТАЖ
Спочатку режисер монтажу робить так звану "рибу", тобто чорновий монтаж. Він сортує вдалі дублі та додає склейки. Це робиться для того, щоб усі учасники творчого процесу змогли внести правки. Потім з кожним наступним етапом правок монтаж фільму вдосконалюється та доводиться до рівня, коли режисер задоволений результатом.
Більше про монтаж ви можете дізнатися з відеоуроків Марини Димшиць, режисерки монтажу та викладачки Ukrainian Film School
Урок 1
Урок 2
Урок 3
МУЗИКА
Музика до фільму може створюватися композитором. Але ви також можете використовувати різноманітні музичні бази з готовими треками. Вони бувають і платні, і безкоштовні.
ВІЗУАЛЬНІ ЕФЕКТИ
Це технології, що створюють достовірні екранні зображення, які важко досягти чи неможливо зовсім під час звичайних зйомок.
КОЛЬОРОКОРЕКЦІЯ
Корекція кольору - це заміна або зміна певних тонів, їх насиченості і відтінків. Вона застосовується для покращення зображення або як творчий прийом. Важливо, щоб весь ваш фільм виглядав, як єдине ціле. Кольорокорекція допомагає цього досягти.
Усе. Ваш фільм готовий :)

Радимо подивитися ці короткометражні ігрові фільми на екологічну тему
Сподіваємося, завдяки цьому матеріалу вам буде в сто разів легше створити свій фільм до 30 січня та встигнути подати його на національний відбір Genius Olympiad Ukraine 2022 за цим посиланням
Матеріал був цікавим?