«Додому до Памфіра»
В Києві відбулося відкриття унікальної експозиції до фільму «Памфір» в Національному музеї народної архітектури та побуту
Експозиція «Додому до Памфіра» дозволила глядачу зазирнути всередину старовинної буковинської хати, всередину реального дому вигаданого кіногероя, всередину кінолабораторії, щоб побачити, як режисер і художники конструюють свій вражаючий кіносвіт. Експозиція зібрала кінокостюми, реквізит, обрядові маски, ескізи і розкадровки сцен фільму, фото- і відоматеріали про створення кінокартини, про живу народну традицію Маланки та про особливу художню реальність фільму.
Режисер Дмитро Сухолиткий-Собчук працював над ідеєю фільму “Памфір” близько восьми років. Етапом кінодослідження традиції Маланки стали зйомки документального фільму “Красна Маланка” (2013). Згодом були три чорнові сценарії ігрової картини, робота в тандемі з продюсеркою Олександрою Костіною (Bosonfilm), міжнародні пітчинги, розробка художньої концепції і неймовірно деталізованого візуального світу “Памфіра”. Разом із оператором Микитою Кузьменко, концепт-художницею Ольгою Юрасовою, художником-постановником Іваном Михайловим, художницею із костюмів Марією Квіткою та художнім департаментом знімальної групи вони створили фізичне тіло фільму, фрагменти якого можна побачити в експозиції.
Премʼєра фільму «Памфір» відбулася на Каннському кінофестивалі у травні 2022 року. Картину було відібрано до участі у програмах понад 50 кінофестивалів у 25 країнах світу, в тому числі до найвідоміших в Роттердамі, Карлових Варах та Каїрі. Фільм було номіновано на нагороду Європейської кіноакадемії за найкращий дебют, а такі світові ЗМІ як The Guardian, Variety, Le Monde, Cineurope неодноразово включали його в переліки найочікуваніших та найкращих фільмів року.
Знятий ще до початку повномасштабного вторгнення, фільм «Памфір» зміг стати одним із найважливіших художніх висловлювань і про нинішню Україну – про наш незламний дух і снагу до життя.
Окрім відкриття експозиції на глядачів чекав також перегляд фільму “Памфір” просто неба та можливість поспілкуватись із командою фільму. Відвідувачі заходу зможуть побачити картину, успішний прокат якої вже відбувся у Франції, Великобританії, Швейцарії, Греції, Литві, Україні та Ірландії. А з 22 червня фільм можна побачити в кінотеатрах Польщі та на платформі Netflix.
Дмитро Сухолиткий-Собчук, режисер фільму «Памфір»:
«Дуже важливо, що такий великий труд всього художнього департаменту на чолі з Іваном Михайловим буде збережений, адже це робота великої кількості народних майстрів, художників декораторів, реквізиторів, постановників, художника по костюмах, костюмерів, майстрів з виготовлення масок, майстрів з виготовлення одягу. І кожен зможе при бажанні завітати на постійну експозицію та познайомитись з результатом кропіткої та складної роботи всієї команди фільму “Памфір”.»
Альона Тимошенко, продюсерка проєктів «Памфірова Маланка» та «Додому до Памфіра», співпродюсерка фільму
«Фільм Памфір – це кіно яке не закінчується на титрах, а залишається з тобою, навіть якщо ти не член змагальної групи, а просто глядач.
Саме тому ми з командою проекту, разом з Національним музеєм народної архітектури та побуту України, у співпраці з Національним центром «Український Дім» продовжуємо життя фільму в експозиції «Додому до Памфіра».
Це вже четверта виставка-кінолабораторія, але тепер вона постійно житиме в музеї Пирогово. Для того, щоб у кожного вже нашого глядача, або майбутнього глядача, була можливість побачити роботу за кадром, поринути у художній всесвіт фільму, і головне побути гостем в домі Памфіра.»