...

746 студентів, 50 викладачів і 603 години занять в укриттях

Опубліковано

23 Грудня, 2023

Яким став 2023-й рік для Української Кіношколи?

Навіть під час повномасштабної війни українське кіно працює і потребує нових фахових кадрів. Для Української Кіношколи – провідної кіношколи, яка вже понад сім років виховує нове покоління українських кінопрофесіоналів – 2023-й рік, попри всі труднощі, став насиченим та продуктивним.

Студенти і викладачі

Цього року навчання на всіх курсах школи пройшли 746 студентів. Із них на річних програмах (звукорежисерська, акторська, режисерська, продюсерська, сценарна, операторська та документальне кіно) навчалися 268 студентів.

Ще 340 учасників протягом року долучились до коротких програм Кіношколи: “Акторський інтенсив”, “Озвучення та дубляж”, “Курс Фільммейкерс”, “Драматургія монтажу”, “Життя як гра”, “Монтаж короткого метру”, “Монтаж з нуля”, “Мистецтво постпродакшену”. “Кіновиробництво”. Навчалися не лише в Києві – вперше Українська Кіношкола провела курс “Озвучення та дубляж” з куратором Наталкою Денисенко у Львові та літню зміну проєкту “Кіноканікули” в партнерстві з Emily Resort.

Студентами річних програм KidsTeens стали 138 дітей віком 6-11 років та тінейджерів віком 12-17 років. Також додався новий напрямок – короткий курс “Озвучення та дубляж Teens”. Голоси юних випускників уже можна чути в українських кінотеатрах.

Викладачами коротких курсів цього року стали акторка Наталка Денисенко, акторка та режисерка дубляжу Катя Брайковська, актор Тарас Цимбалюк, режисер Дмитро Сухолиткий-Собчук, продюсерка Валерія Сочивець, продюсер Олексій Гладушевський. Викладачі річних програм і куратори напрямків: звукорежисер Сергій Степанський, кінопродюсер Кирило Горобець, сценарист Ярослав Войцешек, режисер, актор театру та кіно Максим Михайличенко, кінорежисер Тарас Ткаченко, оператор-постановник Сергій Ревуцький та режисер-документаліст Володимир Оселедчик. Усі курси супроводжує телевізійний психолог та арт-коуч Михайло Грінченко.

Загалом за 2023 рік 50 викладачів та лекторів річних і коротких програм провели для студентів 1508 занять. За рік випускники створили 36 короткометражок і трейлерів до проєктів.

Протягом 2023-го року студенти провели в Кіношколі 3016 годин. Приблизно 20% часу – 603 години – вони провели в укриттях через повітряну тривогу. Діти та підлітки відвідали 2187 навчальних годин, 438 із яких пройшли в укриттях. У Кіношколі навчаються студенти з усіх куточків України, багато хто з них переїхав до Києва зі східних областей через повномасштабну війну.

Випускники та викладачі в ЗСУ

Чотирнадцять випускників Кіношколи зараз перебувають у лавах ЗСУ. Стали військовими куратор сценарного річного курсу Ярослав Войцешек, куратор режисерської річної програми Тарас Ткаченко, які ще й паралельно викладають студентам режисура та сценаристику, викладач дитячої кіношколи UFS KIDS Артур Артимєньєв з перших днів служить у гарячих точках.

На жаль, цього року маємо втрату – на війні загинув випускник Української Кіношколи, актор Філіп Віннер, який пішов захищати країну у перші дні повномасштабного вторгнення. Українська Кіношкола регулярно проводить благодійні збори на підтримку випускників та викладачів, які перебувають у лавах ЗСУ.

Проєкти кіношколи

Спільно з Українським домом Українська кіношкола провела спільний проєкт “Кінопростір” – марафон кінопереглядів, після яких глядачів чекали обговорення з знімальною командою. Було проведено 20 спецпоказів, а запрошеними гостями стали Максим Наконечний, Антоніо Лукіч та Раміл Насіров, Олесь Санін та Максим Осадчий, Катя Царик, Ігор Барба, Володимир Тихий, Святослав Булаковський та Марина Ер Горбач, Мирослав Латик, Михайло Дзюба та Антон Велбой, Максим Осадчий, Надія Парфан, Яніна Соколова та Юлія Синькевич, Марися Нікітюк, Ксенія Хижняк.

У межах проєкту пройшов цілий фестиваль – Київський міжнародний фестиваль короткометражного кіно KISFF, а саме його українські конкурсна та позаконкурсна програми. Значний ажіотаж викликали також виставки в межах проєкту: “Памфірова Маланка. Танець смерті і життя” – виставка костюмів, реквізиту, ескізів та бекстейдж-фото із фільму “Памфір” та виставка сучасних плакатів до культових українських фільмів “Ре/Візія”.

У партнерстві з Одеським міжнародним кінофестивалем у серпні Українська кіношкола провела секцію “Літня кіношкола” в межах ОМКФ у Чернівцях. Впродовж трьох насичених днів учасників чекали зустрічі та майстер-класи від відомих українських та закордонних кінопрофесіоналів. Зокрема, майстер-класи “Літньої школи” провели сценарист Ярослав Войцешек, режисерка Марина Ер Горбач, виконавчий продюсер FILM.UA Group Кирило Горобець, режисер та актор Ахтем Сеітаблаєв, режисер Юліан Улибін, продюсерки Ольга Бесхмельниціна та Олександра Братищенко, режисерки Аліса Коваленко і Тоня Ноябрьова.

Цього року Українська Кіношкола активно співпрацювала з AFTRS (Австралійська ТБ, кіно- та радіошкола), а ще – ділилася досвідом із ізраїльською кіношколою The Jerusalem Sam Spiegel Film School про те, як працювати та навчати кіноосвіті під час війни. Підтримували Українську Кіношколу колеги з Японії – учні японської Кіношколи зібрали і передали кошти для викладача дитячої кіношколи UFS KIDS Артура Артимєньєва, який зараз на фронті.

Проєкт Кіношколи “22Театр” (режисер – куратор акторського курсу Максим Михайліченко, актори – випускники Кіношколи) цьогоріч провів у Києві 22 вистави на різних майданчиках, серед яких – Театр юного глядача та Ляльковий театр. А також “22Театр” представив у Києві зворушливий і надихаючий проєкт – першу виставу, перекладену жестовою мовою.

Успіхи випускників у кіно

Студенти Української кіношколи не лише здобувають теоретичні знання – перед ними відкриваються можливості безпосередньої роботи в кіно. Так, випускник Кіношколи Карлос Соареш став головний героєм фільму “Карлос в Україні” (за сюжетом, американський журналіст Карлос приїжджає в Україну, щоб зняти документальний проєкт про цивільне життя під час повномасштабної війни). Випускники Аліна Чебан і Захар Шадрін зіграли головні ролі у фільмі “Назавжди, назавжди”. Цей дебютний повнометражний фільм режисерки Анни Бурячкової про підлітків у Києві вже отримав головний приз на 33-му кінофестивалі Film Festival Cottbus в німецькому Котбусі.

Випускник акторського курсу Кіношколи Лаврентій Тарасевич у травні виступав у найвідомішому театрі Англії – Unity Theatre з виставою “Марія” за п’єсою Уласа Самчука, а також брав участь у зйомках з Джудом Лоу, Крісом Евансем та Алісією Вікандер. Ще один випускник акторського курсу Вячеслав Бабенков зіграв головну роль у фільмі “Дон Жуан із Жашкова”, який вийде на екрани у січні. Випускник Кіношколи Сергій Кисіль зіграв головну роль у серіалі “Ловець снів”. Міжнародну прем’єру цього року мав фільм “Дім за склом”, головну роль у якому виконала випускниця Кіношколи Ірина Островська. У січні в прокат виходить фільм “Як там Катя?” режисерки Крістіни Тинькевич, продюсером якого стала Ольга Матат – випускниця продюсерського курсу Кіношколи. А Ярина Фостяк стала асистенткою продюсера серіалу “Перші дні” – першого українського серіалу, запрем’єреного на Нетфліксі.

Проєкт “ВІТЯ”, який є дипломною роботою студентів Кіношколи, отримав підтримку від кіностудії FILM.UA на фестивальну дистрибуцію. Діти та тінейджери, які навчаються в Кіношколі, знімалися у новорічному відео від Укрзалізниці, у зйомках промороликів телепроєктів, у відеоролику до Дня Збройних сил України та Дня Святого Миколая, який з’явився на YouTube-каналі Генерального штабу ЗСУ, а також у багатьох рекламах.

“Цей рік був непростий, але Українська Кіношкола жодного дня не припиняла свою роботу, – коментує директорка Кіношколи Альона Тимошенко. – Пригадую, як буквально за кілька днів після початку бойових дій в Ізраїлі з нами на зв’язок вийшла Кіношкола Єрусалиму. Вони запитували у нас, що робили ми, коли почалась війна, бо не розуміли, як їм діяти. Я розповіла, як ми спочатку допомагали один одному, потім завжди були на зв’язку, проводили лекції онлайн, а вже за кілька місяців наші студенти знову навчалися в стінах Кіношколи. Війна – це не привід усе зупиняти. Це привід ще більше цінувати життя, вчитися і здійснювати мрії. Що ми й стараємось робити в Кіношколі, завдячуючи цим передусім Збройним силам України, які дають нам цю можливість”.

Українська Кіношкола продовжує свою роботу – вже триває подача заявок на річні програми 2024-го року. Ознайомитись із переліком програм та курсів можна на сайті.