...

725 студентів, День дебютного кіно і “Кава з куратором”: яким був 2024 рік для Української Кіношколи

Опубліковано

27 Грудня, 2024

Цьогоріч виповнилося вісім років Українській Кіношколі – провідній кіношколі країни, яка за час свого існування вже випустила понад 5000 фахівців у різних галузях кіноіндустрії. У 2024-му році Кіношкола мала нові досягнення і започаткувала низку нових ініціатив, які продовжуватиме наступного року.

Студенти і викладачі

У 2024-му навчання на всіх програмах Української Кіношколи пройшли 725 студентів. Випускниками річних програм (акторської, операторської, звукорежисерської, продюсерської, сценарної та режисерської, а також сценарної майстерні) стали 116 студентів. Наймолодшому з них – 16 років, найстаршому – 57. 

50 лекторів провели для студентів річних програм 3020 годин теоретичних і практичних занять. Близько 500 годин вони навчалися в укриттях через повітряні тривоги. За час навчання студенти річних програм зняли 30 короткометражних стрічок

Короткі програми у 2024-му році пройшов 351 студент. Кіношкола провела 7 навчальних програм офлайн, а також 10 – онлайн. 

Активно працювала також дитяча Кіношкола – у 2024-му школа “Кідс Тінс” для дітей та підлітків зібрала 78 студентів віком від 6 до 17 років. Пройшло 9 змін Кіноканікул, на яких навчалися 180 дітей

Річні програми цього року традиційно викладали продюсер Кирило Горобець, сценарист Ярослав Войцешек, актор Максим Михайліченко, оператор Сергій Крутько, звукорежисер Сергій Степанський, режисер Тарас Ткаченко, а також режисер Тарас Дронь. Викладацький склад коротких навчальних програм в Українській Кіношколі цього року поповнився такими відомими кінематографістами, як Павло Остріков (сценарна онлайн-програма “Від ідеї до сценарію”), Микола Куцик (коротка онлайн-програма “Секрети успішної комедії”), Георгій Караманов (новий напрямок у навчальних програмах – “Мистецтво пост-продакшену”), Ігор Царенко (онлайн-програма “Монтаж з нуля в DaVinci Resolve”), Олександра Костіна (авторський курс “Шлях від ідеї до успішного продюсування”). 

Абсолютно новий напрямок для Української Кіношколи реалізувався в партнерстві з українською анімаційною студією Animagrad. Кураторкою трьох різних програм з анімації – “2D анімація. Hand Drawn”, “2D Анімація. Cut-out”, “2D Анімація. Rigging” – стала Ольга Максюк.

Ще одним новим напрямком для Української Кіношколи стала програма “Штучний інтелект в кіновиробництві та креативних індустріях”. Викладачами стали Євген Санніков, Олена Малкова та Юлія Мордас.

Постійні “флагманські” короткі програми Кіношколи, такі як “Акторський інтенсив”, “Озвучення та дубляж” з Катериною Брайковською, запускали нові набори по декілька разів за 2024 рік та випустили разом за весь рік більше 100 студентів. До речі, випускники курсу “Озвучення та дубляж” вже встигли попрацювати над такими проєктами як “Дедпул”, “Думками навиворіт”, “Дюна” та ін. 
До “Акторського інтенсиву” в цьому році доєднались два нові викладачі – режисер Віктор Сухобрус та режисерка Єва Стрельнікова. Другий набір програми “Filmmakers” доповнився кураторством режисера Тараса Дроня. Продюсерський блок викладала Анастасія Буковська. Також уперше до Української Кіношколи доєднався режисер, сценарист і шоуранер Артем Ливтиненко з ексклюзивною навчальною програмою “Режисерська еволюція”.

Випускники та викладачі в ЗСУ

25 студентів та випускників Кіношколи зараз перебувають у лавах ЗСУ. Військовослужбовцями є куратор сценарної річної програми Ярослав Войцешек та куратор режисерської річної програми Тарас Ткаченко.

На жаль, маємо втрату – на початку року стало відомо про загибель випускника продюсерської програми Кіношколи Миколи Алексика, який із початком повномасштабного вторгнення став добровольцем на захист Батьківщини.

Майстер-класи та воркшопи

На початку року до Української Кіношколи завітав Ніколас Мартін – відомий британський сценарист, який працював, зокрема, над фільмом “Ґолда. Судний день”. Він провів зустріч на тему: “Сценарій як ключ розвитку до розкриття історії: Підходи до створення вражаючих фільмів на основі реальних подій”.

У березні Кіношкола провела воркшоп з продюсером та засновником студії «Friends production» Олексієм Гончаренком на тему: «Ідея як найголовніша цінність для продюсера». 

У жовтні до Києва завітали відомі канадські каскадери Маргарита та Алекс Солдатови, які провели в Українській Кіношколі два дні захоплюючих майстер-класів із каскадерства – виконання трюків та бойового мистецтва. 

У червні в Українській Кіношколі пройшов великий Кінодень для дітей із окупованих та деокупованих територій, а також для дітей військовослужбовців зі всієї України. Понад 30 дітей ВПО з Херсонщини та Луганщини та діти українських бійців провели цілий день у Кіношколі та отримали змогу побачити зсередини, як створюється кіно. Протягом усього дня діти брали участь у майстер-класах, пов’язаних із кінопрофесіями – зокрема, навчались акторській майстерності, режисурі, написанню сценаріїв, а також проходили майстер-класи від фахових психологів. 

Івенти і проєкти

У 2024 році Українська Кіношкола провела серію івентів різного формату. У липні в межах Одеського міжнародного кінофестивалю була проведена дводенна Літня Кіношкола – масштабний освітній захід для кінематографістів-початківців. Упродовж двох днів учасники Літньої Кіношколи відвідали 17 лекцій від українських та міжнародних кінематографістів. Фокусною темою заходу стало українське кіно в умовах повномасштабної війни. Спікерами Літньої Кіношколи стали, зокрема, режисери Любомир Левицький, Тарас Дронь, Алан Бадоєв, режисер анімаційних фільмів Олег Маламуж, журналіст і кінорежисно Азад Сафаров, кінопродюсер Кирило Горобець, генеральний продюсер кінофестивалю  «Миколайчук OPEN” Олексій Гладушевський, грузинська кінорежисерка Елене Мікаберідзе, польський кінорежисер і продюсер Мачек Хамела, продюсер, співзасновник кіностудії Film.ua Сергій Созановський. 

У вересні Українська Кіношкола провела перший в Україні День дебютного кіно – масштабний захід, спрямований на підтримку українських кінематографістів-початківців. Протягом дня на великому екрані в столичному кінотеатрі показували короткометражні фільми, які є дебютними або дипломними роботами кінематографістів-початківців. На участь у Дні дебютного кіно було отримано 42 роботи, з яких для кінопоказу відібрали десять. Найбільше балів від членів відбіркової комісії набрала стрічка “Кімнати, які ми ділимо” режисерки Надії Хатимлянської, яка й отримала титул “Найкращий фільм Дня дебютного кіно”. 

Щомісяця Українська Кіношкола проводить “Каву з куратором” – відкриті зустрічі з кураторами програм Кіношколи, під час яких у всіх охочих є можливість поспілкуватися та поставити свої запитання українським кінофахівцям. 

Протягом усього року продовжувала роботу програма “Кінопростір” – спільний проєкт Української Кіношколи та Українського дому. Глядачам були представлені 24 сеанси фільмів (із них 3 – підбірки короткометражних фільмів). 

Влітку Українська Кіношкола також долучилася до програми “Кінолекторій на ВДНГ” від Київстар ТБ. У межах цього заходу на Поляні ВДНГ відбулася серія лекцій від кураторів Кіношколи – Максима Михайліченка, Ярослава Войцешека та Кирила Горобця. 

У 2024 році Кіношкола започаткувала ексклюзивну серію івентів – “Кінофакап Найт” у партнерстві. На цих заходах куратори Кіношколи, відомі випускники та інші українські зірки діляться цікавими та кумедними історіями зі зйомок, у яких їм доводилось брати участь. Учасниками заходу вже стали співачки Ольга Цибульська і TAYANNA, актори Сергій Кисіль та Володимир Гладкий, режисер і продюсер Алекс Комаровський, акторка Катерина Олос. 

Наприкінці року Українська Кіношкола провела Пітчинг, на якому провідним кіно- і телепродюсерам країни були представлені дев’ять проєктів, створених випускниками Кіношколи. 

Успіхи випускників

Студенти і випускники Української Кіношколи активно працюють в українській та міжнародній кіноіндустрії, регулярно підкорюючи нові вершини. Так, дипломна робота студентів Кіношколи – короткометражний фільм “Вітя” режисера Максима Сусіди – вже впевнено торує фестивальний шлях. Стрічка стала переможцем у номінації “Східноєвропейське короткометражне кіно” на престижному фестивалі European Short Awards. Випускник акторської програми Української Кіношколи, актор Захар Шадрін отримав нагороду «Найкращий актор у фільмах 2023/2024» за роль Журіка в стрічці «НАЗАВЖДИ-НАЗАВЖДИ» на одному з найважливіших молодіжних кінофестивалів у Європі — Omladinski Film Festival Sarajevo. До речі, в цьому ж фільмі зіграла ще одна випускниця Кіношколи – акторка Аліна Чебан

Випускниця Кіношколи Ірина Бубякіна, яка є акторкою “22 Театр”, отримала відзнаку за «Найкращу жіночу роль» на Міжнародному кінофестивалі студентських фільмів «Пролог».  Фільм «Інша сторона», знятий на благодійній зміні Кіноканікул для дітей, які пережили окупацію в Бучі, отримав міжнародне визнання — пройшов відбір на Міжнародний кінофестиваль «Жінка і Світ» у Лондоні. Фільм «Кімнати, які ми ділимо» режисерки Надії Хатимлянської, випускниці Української Кіношколи, було відібрано до конкурсної програми студентських фільмів на кінофестивалі «Молодість». Також до конкурсної програми “Молодості” потрапив фільм “Дядя Толя” випускника Кіношколи Богдана Адаменка, який є його дипломною роботою. А фільм “Буча”, продюсером якого є випускник Кіношколи Олександр Щур, здобув друге місце в глядацькому голосуванні на Варшавському міжнародному кінофестивалі. 

Випускниця акторської програми Кіношколи Катерина Олос цього року знялася в серіалах “Зозулі” і “Батя”. Випускник режисерської програми Антон Штука отримав відзнаку на 15-му Одеському міжнародному кінофестивалі – спеціальний приз від Київстар ТБ у секції пітчингу Work in progress. Випускник Української Кіношколи, режисер і продюсер Алекс Комаровський отримав нагороду «Cinema for Victory» – кінофестивалю фільмів, знятих під час російсько-української війни. 1 січня 2025 року відбудеться прем’єра фільму «Потяг у 31 грудня», у якому випускник Кіношколи, актор Дмитро Павко, зіграв одну з ключових ролей. До речі, Дмитро також став виконавцем однієї з головних ролей у серіалі “Прикордонники”, прем’єра якого на телеекранах відбулася в грудні. 

Рекламний ролик, до створення якого долучилася наша випускниця, режисерка Ангеліна Степаненко, номіновано на Berlin Commercial Festival! Це відомий у Європі фестиваль творців візуальної культури. Робота, у якій Ангеліна виступила режисером,  потрапила до номінації New Generation Award.

Студенти дитячої та підліткової програм протягом усього року знімалися в рекламних роликах, музичних відеокліпах, а також у соціальному ролику для UNICEF.

“Рік, що минає, був надзвичайно насиченим та продуктивним для Української Кіношколи, – говорить директорка Кіношколи Альона Тимошенко. – Наші випускники та студенти вже є практично в кожному фільмі, який зараз виходить в український прокат. Дедалі більше наших випускників успішно працюють в кіноіндустрії. Щоб підтримати їх, цього року ми розпочали багато ініціатив, спрямованих на підтримку дебютних робіт українських кінематографістів – зокрема, провели День дебютного кіно, який плануємо масштабувати надалі. Приємно, що, попри повномасштабну війну, інтерес до кіно не згасає – ми постійно бачимо, як багато людей хочуть працювати в кіноіндустрії. І з радістю відчиняємо для них двері Української Кіношколи”. 

Українська Кіношкола продовжує свою роботу – незабаром буде відкрита подача заявок на річні програми 2025-го року, а також на постійній основі діють короткі програми. Ознайомитись із актуальним переліком програм можна на сайті